هر مکانی بسته به شرایط و کاربری ان متریال و رنگ امیزی خاصی را میطلبد که با نظر کارشناسی  به کارفرما پیشنهاد میگردد.در حال حاضر بهترین ترکیب برای رنگ امیزی خانه ترکیب های هارمونیک  رنگهای اکریلیک بهمراه رنگهای دکوراتیو  و پتینه میباشد .

رنگهای ساختمانی در سه گروه رنگ های پلاستیک-رنگ های روغنی و رنگ های اکریلیک طبقه بندی میشوند.رنگ پلاستیک یک بار مصرف بوده و قابل شستشو نمی باشد و فقط رنگ مات ان وجود دارد.

رنگ های روغنی قابل شستشو می باشد ولی به مرور زمان از قابلیت شستشوی ان کم میشود.رنگ روغنی در سه حالت مات-نیم مات و براق موجود است و مناسب سطوح اهنی و دیوارها می باشد.در حال حاضر رنگهای روغنی بعلت های زیر از گردونه بازار خارج میشود و جای ان را رنگ های اکریلیک میگیرد.در اروپا و امریکا بیش از چهل سال است که رنگهای روغنی استفاده نمیشود.معایب رنگ های روغنی بشرح زیر می باشد:

سرطان زا بودن بعلت ترکیبات الکیدی و سرب-بوی نامطبوع-دیر خشک شدن-زیست محیطی نبودن-تغییر رنگ دادن-محدود بودن فام رنگ ها-پوسته کردن- ترک خوردن و . . .

رنگ های اکریلیک قابلیت شستشوی بیشتری نسبت به رنگهای روغنی دارند.همچنین در 5حالت فول مات-مات-نیم براق-براق و خیلی براق موجود می باشد.بیش از 900 نوع رنگ اکریلیک در بازار موجود می باشد.تنوع فام رنگی ان به بیش از 20000 طیف رنگی میرسد.

از مزایای ان میتوان به این موارد نام برد:سریع خشک بودن و قابلیت اجرای جندین دست رنگ امیزی در یک روز-بی بو بودن-انتی استاتیک و ضد گرد وغبار بودن-انتی یاکتریال بودن-انتی یو وی وتغییر رنگ ندادن در طی زمان و مقابل نور خورشید-ضد پوسته و زردی-ضد ترک بودن-قابلیت ترمیم اسان-ضد اشتعال وسازگاری با محیط زیست و . . .